Wspólnota "JONASZ"

Wszystko zaczęło się od Księdza Andrzeja Dowala, pełnego zapału neoprezbitera, który przyszedł do nas w grudniu 1985 roku zaraz po święceniach kapłańskich. On to najpierw zabrał na pieszą pielgrzymkę grupę młodzieży z parafii, a potem wpadł na pomysł stworzenia zespołu. Pod koniec września 1986 odbyło się spotkanie organizacyjne i pierwsza próba.

Z czasem próby czysto muzyczne przekształciły się w spotkania gdzie dyskutowaliśmy na tematy wiary.

W niedzielę oczywiście śpiewaliśmy na Mszy Św. Młodzieżowej.

Na przestrzeni tych lat wspólnota przeszła szereg przeobrażeń, kolejni gitarzyści i księża opiekunowie odchodzili i przychodzili, zmieniał się też skład osobowy wspólnoty, pamiętam nawet czas, że zostało nas do śpiewania 5 osób i wydawało się wtedy, że to już jest definitywny koniec, ale Pan Bóg jak widać chciał zupełnie inaczej. Dzięki Niemu te lata minęły jak sen i ciągle wydaje mi się, że nie dalej jak wczoraj odbyła się pierwsza próba.

Wspólnota z racji tego że uzdolniona w szczególny sposób muzycznie ma na swoim koncie udział w festiwalach piosenki religijnej w Szczecinie organizowanych przez duszpasterstwo akademickie przy kościele NSPJ, udział w rekolekcjach dla muzyków chrześcijan w Ludźmierzu, udział w rekolekcjach dla muzyków chrześcijan Szczecin, wspólny wyjazd do Paryża w 1994 żeby wziąć udział w spotkaniu organizowanym przez braci z Taize, a konkretnie śpiewać w międzynarodowym chórze, udział w festiwalu kolędowym u Ojców Dominikanów w Szczecinie.

Od 1997 służymy śpiewem w czasie liturgii Triduum Paschalnego, a w ciągu ostatnich 10 lat co roku organizowaliśmy koncert kolęd, który w 2006 roku przybrał formę Bożonarodzeniowego Misterium.

Na jednej z pierwszych prób O.Wojciech Jędrzejewski OP ówczesny gitarzysta zaproponował żebyśmy wpisali w zeszytach z pieśniami motto z listu do Efezjan:

„Napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach.”, które do dzisiaj pozostaje myślą przewodnią działania wspólnoty.

oprac. Ewa Feret

Wspólnota zakończyła swoje działanie.